Ga naar de hoofdinhoud

AgTech-durfkapitaal gaat in het derde kwartaal over twee miljard dollar, 30 procent meer transacties en nog altijd weinig exits

AgTech-startups haalden in het derde kwartaal van 2026 2,03 miljard dollar op in 205 deals, 30% meer transacties, maar slechts zes exits.

AgTech-durfkapitaal gaat in het derde kwartaal over twee miljard dollar, 30 procent meer transacties en nog altijd weinig exits

De Global Ag Tech Initiative publiceerde op 30 oktober 2026 haar overzicht van durfkapitaal en exits in AgTech over het derde kwartaal van 2026. Het telt 205 AgTech-startups die in het kwartaal 2,03 miljard dollar ophaalden, in de sectortabel precies 2.026.407.036 dollar. Het kapitaal lag 1 procent boven het tweede kwartaal, terwijl het aantal transacties met 30 procent steeg, van 158 deals. Het aandeel van AgTech in het wereldwijde durfkapitaal klom van 0,94 naar 1,08 procent en het aandeel in het wereldwijde aantal transacties van 2,23 naar 2,97 procent, gemeten tegen cijfers van CB Insights van 187,2 miljard dollar over naar schatting 6.913 transacties wereldwijd, in een kwartaal waarin de mondiale financiering 12 procent daalde en het aantal transacties 2,4 procent.

Een vrijwel gelijk bedrag verdeeld over 30 procent meer transacties betekent kleinere tickets, en het totaal rust op een korte lijst namen. Zes transacties van 100 miljoen dollar of meer namen 58 procent van het ingezette kapitaal: Open Cosmos, Enveda, Reverion, ProducePay, Pixxel en Rainmaker. De twee grootste alleen al, de Britse satellietbouwer Open Cosmos en de Amerikaanse biotech Enveda, vormden 32 procent van het kwartaal. De Duitse bouwer van regelbare, mogelijk koolstofnegatieve centrales Reverion staat in die tabel met de serie B van 175 miljoen dollar die op 30 september werd afgerond. De grootste afzonderlijke categorie was klimaatmonitoring, oogstverzekering, boerenkrediet, financiële diensten en koolstofhandel, met 937 miljoen dollar over 26 transacties, bijna de helft van alles wat is opgehaald.

Onder dat totaal zijn de verschuivingen ten opzichte van het vorige kwartaal heftig, omdat de basis klein is. Biologicals, bestuiving en nieuwe gewasinputs en gewasbescherming stegen 606 procent, van 57,7 miljoen dollar over 19 transacties naar 407,4 miljoen over 27. Veldrobotica, automatisering en arbeidsplanning stegen 561 procent in geld en 157 procent in aantal, van 7 naar 18 transacties, en kwamen toch niet verder dan 59,1 miljoen dollar. Digitale agronomie, sensoren in het veld, beslissingsondersteuning en bedrijfsmanagementsoftware wonnen 346 procent, naar 81,9 miljoen over 24 transacties, en keten, handel en traceerbaarheid 118 procent, naar 177,5 miljoen over 15. De twee categorieën die daalden zijn juist die in de vorige cyclus het meeste kapitaal opnamen. Teelt in een gesloten omgeving zakte 80 procent, naar 30,2 miljoen dollar over twee transacties, en alternatieve proteïne en food tech vielen 64 procent terug, naar 112,0 miljoen over 34.

Het exitbeeld is de moeilijkste lezing. Het kwartaal leverde zes AgTech-exits op, elk een verkoop aan een overnemer en geen beursgang, na 10 in het eerste kwartaal en 15 in het tweede, dus 31 dit jaar tot nu toe. Dat komt neer op één exit per 34 AgTech-investeringen, tegen één per 2,8 in de bredere venturemarkt, en AgTech was goed voor 0,24 procent van naar schatting 2.503 wereldwijde venture-exits. De genoemde transacties van het derde kwartaal zijn Kimitec Group in Spanje naar DVC Partners, F1 SEED in het Verenigd Koninkrijk naar Wild Bioscience, Fishway in België naar Ever After Foods, SCIO in de Verenigde Staten naar CropX, Nutri Co in Peru naar Terraflos en Yield Energy in de Verenigde Staten naar Cascade Energy. Voor de schaal noemt het overzicht als beste jaren van het afgelopen decennium 57 exits in 2025, 46 in 2021 en 42 in 2024.

Waarom dit telt voor AgTech-oprichters: lees de twee helften van dit kwartaal los van elkaar. Een transactieaantal dat 30 procent stijgt bij gelijkblijvende bedragen zegt dat seed- en serie A-cheques weer worden geschreven, kleiner en aan meer bedrijven. Dat is goed nieuws als u uw eerste institutionele ronde ophaalt en slecht nieuws als u rekende op de stap die de vorige cyclus bij serie B bood. De sectorherstellen zijn rekenkunde op minieme basis, dus lees de 561 procent in veldrobotica niet als een markt die weer opengaat: 59 miljoen dollar over 18 transacties is gemiddeld ongeveer 3 miljoen per bedrijf, en daarmee financiert u pilots, geen vloten. Het getal dat u uw board moet voorleggen is de exitverhouding. Eén exit per 34 investeringen, tegen één per 2,8 in durfkapitaal als geheel, betekent dat de fondsen achter u geen realistische liquiditeitsroute via de beurs hebben en een smalle via verkoop. Kijk ook naar wie dit kwartaal kocht: strategen en gespecialiseerde overnemers die capaciteit inkopen, geen groeikapitaal dat voor schaal betaalt. Daaruit volgen twee dingen. Richt het bedrijf zo in dat het uit de omzet gefinancierd kan worden zodra deze kasruimte eindigt, en begin nu met de relatie met de twee of drie strategische kopers in uw categorie, want met deze cijfers zijn zij de markt.

Bron: Global Ag Tech Initiative

AgTech-durfkapitaal gaat in het derde kwartaal over twee miljard dollar, 30 procent meer transacties en nog altijd weinig exits

205 startups haalden in het derde kwartaal 2,03 miljard dollar op, nauwelijks meer dan in het tweede. Het aantal transacties steeg met 30 procent, maar de sector kwam tot slechts zes exits, alle via verkoop aan een overnemer.

Door Dirk Vandenhirtz

· Funding · Global · 4 min

De Global Ag Tech Initiative publiceerde op 30 oktober 2026 haar overzicht van durfkapitaal en exits in AgTech over het derde kwartaal van 2026. Het telt 205 AgTech-startups die in het kwartaal 2,03 miljard dollar ophaalden, in de sectortabel precies 2.026.407.036 dollar. Het kapitaal lag 1 procent boven het tweede kwartaal, terwijl het aantal transacties met 30 procent steeg, van 158 deals. Het aandeel van AgTech in het wereldwijde durfkapitaal klom van 0,94 naar 1,08 procent en het aandeel in het wereldwijde aantal transacties van 2,23 naar 2,97 procent, gemeten tegen cijfers van CB Insights van 187,2 miljard dollar over naar schatting 6.913 transacties wereldwijd, in een kwartaal waarin de mondiale financiering 12 procent daalde en het aantal transacties 2,4 procent.

Een vrijwel gelijk bedrag verdeeld over 30 procent meer transacties betekent kleinere tickets, en het totaal rust op een korte lijst namen. Zes transacties van 100 miljoen dollar of meer namen 58 procent van het ingezette kapitaal: Open Cosmos, Enveda, Reverion, ProducePay, Pixxel en Rainmaker. De twee grootste alleen al, de Britse satellietbouwer Open Cosmos en de Amerikaanse biotech Enveda, vormden 32 procent van het kwartaal. De Duitse bouwer van regelbare, mogelijk koolstofnegatieve centrales Reverion staat in die tabel met de serie B van 175 miljoen dollar die op 30 september werd afgerond. De grootste afzonderlijke categorie was klimaatmonitoring, oogstverzekering, boerenkrediet, financiële diensten en koolstofhandel, met 937 miljoen dollar over 26 transacties, bijna de helft van alles wat is opgehaald.

Onder dat totaal zijn de verschuivingen ten opzichte van het vorige kwartaal heftig, omdat de basis klein is. Biologicals, bestuiving en nieuwe gewasinputs en gewasbescherming stegen 606 procent, van 57,7 miljoen dollar over 19 transacties naar 407,4 miljoen over 27. Veldrobotica, automatisering en arbeidsplanning stegen 561 procent in geld en 157 procent in aantal, van 7 naar 18 transacties, en kwamen toch niet verder dan 59,1 miljoen dollar. Digitale agronomie, sensoren in het veld, beslissingsondersteuning en bedrijfsmanagementsoftware wonnen 346 procent, naar 81,9 miljoen over 24 transacties, en keten, handel en traceerbaarheid 118 procent, naar 177,5 miljoen over 15. De twee categorieën die daalden zijn juist die in de vorige cyclus het meeste kapitaal opnamen. Teelt in een gesloten omgeving zakte 80 procent, naar 30,2 miljoen dollar over twee transacties, en alternatieve proteïne en food tech vielen 64 procent terug, naar 112,0 miljoen over 34.

Het exitbeeld is de moeilijkste lezing. Het kwartaal leverde zes AgTech-exits op, elk een verkoop aan een overnemer en geen beursgang, na 10 in het eerste kwartaal en 15 in het tweede, dus 31 dit jaar tot nu toe. Dat komt neer op één exit per 34 AgTech-investeringen, tegen één per 2,8 in de bredere venturemarkt, en AgTech was goed voor 0,24 procent van naar schatting 2.503 wereldwijde venture-exits. De genoemde transacties van het derde kwartaal zijn Kimitec Group in Spanje naar DVC Partners, F1 SEED in het Verenigd Koninkrijk naar Wild Bioscience, Fishway in België naar Ever After Foods, SCIO in de Verenigde Staten naar CropX, Nutri Co in Peru naar Terraflos en Yield Energy in de Verenigde Staten naar Cascade Energy. Voor de schaal noemt het overzicht als beste jaren van het afgelopen decennium 57 exits in 2025, 46 in 2021 en 42 in 2024.

Waarom dit telt voor AgTech-oprichters: lees de twee helften van dit kwartaal los van elkaar. Een transactieaantal dat 30 procent stijgt bij gelijkblijvende bedragen zegt dat seed- en serie A-cheques weer worden geschreven, kleiner en aan meer bedrijven. Dat is goed nieuws als u uw eerste institutionele ronde ophaalt en slecht nieuws als u rekende op de stap die de vorige cyclus bij serie B bood. De sectorherstellen zijn rekenkunde op minieme basis, dus lees de 561 procent in veldrobotica niet als een markt die weer opengaat: 59 miljoen dollar over 18 transacties is gemiddeld ongeveer 3 miljoen per bedrijf, en daarmee financiert u pilots, geen vloten. Het getal dat u uw board moet voorleggen is de exitverhouding. Eén exit per 34 investeringen, tegen één per 2,8 in durfkapitaal als geheel, betekent dat de fondsen achter u geen realistische liquiditeitsroute via de beurs hebben en een smalle via verkoop. Kijk ook naar wie dit kwartaal kocht: strategen en gespecialiseerde overnemers die capaciteit inkopen, geen groeikapitaal dat voor schaal betaalt. Daaruit volgen twee dingen. Richt het bedrijf zo in dat het uit de omzet gefinancierd kan worden zodra deze kasruimte eindigt, en begin nu met de relatie met de twee of drie strategische kopers in uw categorie, want met deze cijfers zijn zij de markt.

Bron: Global Ag Tech Initiative

Terug naar AgTech Nieuws